۲۴ خرداد ۱۳۹۵

کنفرانس « امام خمینی (ره) احیاگر آموزه های وحیانی »

امروزه شاگردان و کسانی که در مکتب امام درس آموختند، عاشقان دلداده ای هستند که نسبت به شهادت در راه دین افتخار می کنند و در دین تسامح ندارند و در جایی که لازم باشد مقاومت می کنند .

 کنفرانس « امام خمینی (ره    ) احیاگر آموزه های وحیانی     » 

درمرکز اسلامی هامبورگ

 

 

 

 


مراسم بیست و هفتمین سالگرد ارتحال ملکوتی مرجع عالیقدر جهان اسلام، عارف واصل، حضرت آیت­ الله العظمی امام خمینی (رضوان الله تعالی علیه) در روز شنبه 4 یونی 2016 در مرکز اسلامی هامبورگ با حضور پر شور جمع  کثیری از مسلمانان و شخصیت­های علمی فرهنگی از ملیت های مختلف آلمانی، ترکی، افغانی، پاکستانی، لبنانی و عراقی برگزار گردید.

در این همایش با شکوه، که با عنوان « امام خمینی (ره)  احیاگر آموزه های وحیانی » برگزار گردید، سخنرانان به بررسی ابعاد مختلف شخصیت حضرت امام خمینی(ره) پرداختند و سخنانی را در این زمینه ایراد نمودند که همزمان به زبانهای ترکی و آلمانی نیز ترجمه می گردید.

 

یکی از سخنرانان این همایش آیت الله دکتر رمضانی امام و مدیر مرکز اسلامی هامبورگ بودند. ایشان در ابتدا ضمن تشکر و قدردانی از حضور پر شور همه شرکت کنندگان، با برشمردن برخی از دیدگاههایی که در رابطه با اسلام وجود دارد، به تشریح تلقّی اسلام از منظر حضرت امام خمینی (ره) پرداخته و افزودند: به طور کلی سه نگاه و تلقی در رابطه با دین اسلام وجود دارد. 1. تلقی تمام ایدئولوژیک. در این تلقی اعتقاد و باور بر این است که اهتمام اسلام بیشتر به امور اجتماعی، سیاسی و از این قبیل است و همه اینها برای تحقق عدالت اجتماعی است. این دیدگاه در واقع در صدد است یک طبقه توحیدی را در جامعه بوجود آورد. به همین جهت مباحثی را که در قرآن نیز مطرح می شود از قبیل توحید، نماز، شهادت، غیب و... در همین مسیر معنا و تفسیر می کند. مثلا « غیب» را که در قرآن نیز به آن اشاره شده است را به مبارزه مخفیانه و شهادت را به مبارزه علنی و مسلحانه تفسیر می کند. از نماز به عنوان رفتار نیکو یاد می کند. این دیدگاه خیلی دغدغه خودسازی و تهذیب نفس و اینکه انسان به خودش بپردازد را ندارد و سلوک و طی کردن مسیر قرب الهی در مباحث این دیدگاه جایگاه چندانی ندارد.

2. تلقی دوم تلقی تمام قدسی نسبت به اسلام است. در این تلقی اعتقاد و باور بر این است که اسلام برای آخرت و برای توجه به خدا آمده است و برای زندگی دنیا و حاکمیت بر پایه اسلام قانون و قاعده ای ندارد.  این دیدگاه شبیه نگاه باطنی به آیات قرآن می باشد مثلا خداوند در قرآن به حضرت موسی (ع) می فرماید: « اذهب الی فرعون» تو به سمت فرعون برو چرا که او طغیان کرده است. مفسران معتقدند که موسی مامور می شود که به سوی فرعون برود و او را هدایت کند ولی در این دیدگاه باطنی مراد از فرعون نفس است که خداوند آن نفس فرعونی که طغیان کرده را مورد خطاب قرار می دهد و لذا نفس را باید تهذیب و تادیب نماید.

در این دیدگاه غالبا نگاه حداقلی نسبت به دین وجود دارد  و در برخی از مباحث می گویند انسان باید از دنیا پرهیز کند و منزوی شود. در مجموع نکاه صوفی مآبانه، انزوا طلبانه و نگاه حداقلی در برخی از امور با هم مشترک هستند گرچه اختلافاتی هم دارند.

 

3. دیدگاه سوم دیدگاه جامع است که بر این باور است که اسلام به همه حوزه های مربوط به انسان می پردازد و دنیا و آخرت را مورد توجه قرار می دهد.   آخرت باطن همین دنیاست و کسی که دنیای درست و آبادی نداشته باشد و تعریف دقیقی از زندگی در دنیا نداشته باشد چگونه می تواند بحث آخرت را مطرح کند. این دنیا محل جمع کردن توشه آخرت است. « الدنيا مزرعة الآخرة » « ان الدنیا مسجد احباء الله »

نگاه امام خمینی (ره) در خصوص اسلام این است که اسلام یک دین جامع و مربوط به نیازهای انسان است. نیازهای انسان متعدد و متکثر است. آموزه های اسلام برای جهت دادن مجموعه نیازهای انسان و اصلاح استعدادها و ظرفیت های او می باشد.

آیات قرآن کریم هم فرد و هم اجتماع، هم ظاهر و هم باطن، هم کثرت و هم وحدت را مورد توجه قرار می دهد. اسلام انسان را به سه نوع صلح دعوت می کند: 1. صلح با خود 2. صلح با دیگران 3. صلح با خدا

اما این دیدگاه اسلام در رابطه با صلح به این معنا نیست که انسان در مقایل جریانهای ظلم و استکبار و استعمار سکوت نماید. اسلام در عین حال که یک دین رحمانی است اما سکوت در برابر ظلم و استکبار را تایید نمی کند. اسلام به دو نوع مقاومت اشاره دارد. مقاومت درونی در برابر هوای نفس و مقاومت بیرونی در برابر دشمنان بیرونی. اسلام در عین حالی که دین رحمت است در جای خودش دین انقلاب و تحول نیز می باشد و در زمان خود برای حکومت نیز برنامه دارد.

در اوایل انقلاب برخی می گفتند امروزه دنیای مدرنیته است و در دنیای مدرنیته علم حکومت می کند و معتقد بودند مسلمانان نه علم حکومت دارند و نه علم سیاست. امام (ره) می فرمود: اسلام با جامعیتی که دارد اولا برنامه برای حکومت دارد و ثانیا در دوران مدرنیته هم قدرت اداره حکومت را دارد و این مطلب را نیز با انقلاب اسلامی ایران ثابت کرد. امروزه یکی از دلایلی که خیلی از ابرقدرتها برای مذاکره از ایران دعوت می کنند بواسطه همین قدرت انقلاب اسلامی است.

تفسیر امام خمینی (ره) از دین این بود که اسلام دین صلح و رحمت است اما در مقابل آنهایی که ظلم و ستم می کنند و با استعمار فرا نو در صدد به بردگی گرفتن انسان ها در دوران مدرنیته هستند مقابله می کند.

امروزه شاگردان و کسانی که در مکتب امام درس آموختند، عاشقان دلداده ای هستند که نسبت به شهادت در راه دین افتخار می کنند و در دین تسامح ندارند و در جایی که لازم باشد مقاومت می کنند .

663 مرتبه بازدید
خطبه ها

خطبه نماز جمعه مرکز اسلامی هامبورگ/خطیب آیت الله رمضانی /تاریخ: 09.02.2017 مطابق با 21 بهمن 96 درسهائی از قرآن (7) « تکبّر و استکبار (5)»

تکبر یک صفت درونی نفسانی است، که از یک گمان باطل و پنداری ناصحیح و از حب به ذات نشأت می گیرد. انسان متکبر گمان می کند دارای کمالاتی است که دیگران از آن بی بهره اند، لذا مرحوم فیض کاشانی در بیان انگیزه های تکبر، اسباب آن در هفت چیز می داند که عبارتند از: «علم، عمل، نسب، زیبائی، قوت، مال، فزونی یاران و یاوران»،[2] که توضیحاتی را پس از نام بردن هر یک از این امور، ارائه می نماید. مهمترین مسأله ای که آدمی باید بداند، این است که هیچکدام از این امور نمی تواند باعث بزرگی انسان شود؛ بلکه آحاد بشر باید تلاش کنند عناصر واقعی تشکیل دهندۀ شخصیت واقعی خود را که داشتن «عقیدۀ صحیح، اخلاق نیک، و اعمال صالح» می باشد را در خود شکل داده، و زمینۀ رشد، ترقی و تعالی روحی را، برای رسیدن به سعادت واقعی فراهم سازند. به همین جهت انسانها باید درک کنند که تکبّر و داشتن خوی استکباری، مفاسد فراوانی را به دنبال دارد. لذا باید برای آن چاره ای اندیشیده شود، چرا که توجه به هر یک از این مفاسد، این انگیزه را در انسان ایجاد می کند که از همه قوای خود برای ریشه کن نمودن این صفت خطرناک استفاده کند....